Oprogramowanie

System SCADA – najważniejsze informacje

System SCADA – najważniejsze informacje

Zakłady przemysłowe to miejsca, w których na pewno trudno pracować. Dlatego też powstał właśnie system SCADA. Co to w zasadzie tak dokładniej jest? Kiedy warto w niego inwestować? Jakie ma zalety? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…

Co to jest HMI system?

Otóż każdy z nas zapewne widział w życiu różnego rodzaju systemy HMI choć mało kto jest tego świadomy. Zasadniczo posługuje się nimi nawet pani w kasie. Mówiąc dość prosto systemy HMI tłumaczą język maszyn na nasz i w drugą stronę. Czyli np. przekształcają problem w systemie na konkretny komunikat dla człowieka, co się dzieje, że to nie działa. Zasadniczo zatem w każdym zakładzie przemysłowy powinny się znajdować takie systemy.

I poniekąd się znajdują. Jednak w większych zakładach trudno by było biegać po całym zakładzie i sprawdzać każde urządzenie. Poza tym systemy HMI nie pokazują nam wszystkiego np. jaka jest temperatura wody w jednym z wielu zbiorników w danym urządzeniu.

I tu właśnie wchodzi system SCADA.

Czym jest SCADA system?

Otóż te nazwę można rozwinąć i przetłumaczyć jako system nadzoru i akwizycji danych. Zasadniczo ten system pomaga nam właśnie nadzorować cały proces produkcji w firmie. Jak to dokładniej wygląda?

Generalnie jest wyznaczone pomieszczenie, w którym stoją różne monitory. Pokazują one właśnie zintegrowane informacje z każdego miejsca. Co więcej takie systemy można na wiele sposobów zaprogramować przykładowo, aby w momencie wzrostu wartości danego parametru włączyły alarm albo też wyłączyły inne urządzenia.

Jak prezentują się zalety systemu SCADA?

Przede wszystkim zyskujemy naprawdę dużo większe bezpieczeństwo produkcji. Każda maszyna bowiem monitorowana jest w stanie rzeczywistym, w połączeń z innymi maszynami. Co więcej istnieje możliwość włączenia alarmu itp.

System SCADA także umożliwia znacznee zwiększenie wydajności pracy w w firmie i to na różne sposoby. Przede wszystkim awarie są znacznie skuteczniej i szybciej naprawiane. Co więcej także istnieje możliwość generowania raportów – widać zatem, gdzie są często problemy, co spowalnia produkcję. Warto jeszcze dodać, że systemy typu SCADA umożliwiają również wcześniejsze rozwiązanie problemu, co stanowi profilaktykę wielu niepotrzebnych kosztów.